Tekne Turuna Giderken Alınması Gerekenler

Tekne Turuna Giderken Alınması Gerekenler Neler?

Tekne turuna giderken alınması gereken 21 şey listesi: Günübirlik deniz gezisinin olmazsa olmaz ihtiyaçlarına dair kapsamlı bir rehber. Bonusuyla birlikte!

Güneşli ve pırıltılı gök yüzünün altında masmavi denize açıldığınız bir gün geçirmek, yazın en eğlenceli aktivitelerinden biri. Ancak denize açıldıktan sonra, ihtiyacınız olan bazı temel şeyleri unuttuğunuzu fark etmek keyfinizi kaçırabilir. Bu nedenle tura çıkmadan önce tekne tatiline giderken alınacaklar listesine göz atmak faydalıdır.  

Durusu ekibi olarak açık denizde sorunsuz, konforlu ve eğlenceli bir gün geçirmeniz için yanınızda olması gerekenlerin kapsamlı bir listesini hazırladık. Tekne turuna giderken alınması gerekenler listesini 6 ana kategori altında düzenleyip detaylandırdık. Listemiz, genel olarak, yaz aylarında gerçekleşen günübirlik geziler için oluşturuldu. Birkaç günlük tekne tatili veya soğuk aylardaki deniz gezileri için daha kapsamlı hazırlık ve farklı ekipmanlar gerekir.

Antalya Adrasan denizindeki sayısız tekne gezisi tecrübemize dayanarak özenle hazırladığımız listemiz, özellikle ilk kez mavi yolculuğa çıkacak olanlara fikir verme amacı taşıyor. Hepimiz, günübirlik tekne turlarının nasıl geçtiğini yaşayarak öğreniyoruz. Her yeni gezinizde denize açılmaya dair daha fazla ipucu ve püf noktası keşfedeceğinizi rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu nedenle tekne tatiline giderken alınacaklar listemiz, gününüzü unutulmaz bir anıya dönüştürmenize yardımcı olacak ipuçlarını da içeriyor.

O halde hızlıca, açık denizde koydan koya doğru maceraya çıktığınızda yanınızda olması gereken en önemli şeylere göz atalım. Tekne gezisine giderken ne alınır, en önemlisi nedir?

Tekne Turuna Giderken Alınması Gereken 21 Şey

İlk kez tekne turuna çıkacaksanız, önemli bir şeyi unutabilir ya da bazı ekipmanların kullanışlılığını gözden kaçırabilirsiniz. Gezinize üst düzey konfor, daha fazla eğlence ve keşif eklemenize yardımcı olacak, ihtiyaç halinde son derece faydalı aksesuarlar ve ürünler bulunuyor.

Güneş koruyuculardan şnorkel ekipmanlarına kadar deniz yolculuğunuzda hiçbir şeyi unutmamanız için hızlı bir kontrol listesini aşağıda bulabilirsiniz. İçeriğin ilerleyen bölümünde detaylı açıklamalarımızı da paylaşıyoruz.

Tekne turuna giderken alınması gereken 21 şey:

 1. Kimlik belgesi
 2. Nakit para
 3. Küçük bir ilk yardım çantası (ağrı kesici, ateş düşürücü vb.)
 4. Bolca su ve doldurulabilir su şişesi
 5. Atıştırmalıklar
 6. Güneş koruyucular (güneş kremi ve gözlüğü, dudak kremi, geniş şapka vb.)
 7. Böcek kovucu sprey
 8. Bulantı önleyici ilaç
 9. Rahat ayakkabılar
 10. Rahat Kıyafetler
 11. Plaj Havlusu
 12. Yedek Kıyafetler
 13. Su geçirmeyen çanta
 14. Yumuşak sırt çantası
 15. Hijyen ürünleri
 16. Taşınabilir şarj cihazı
 17. Kâğıt ve zar oyunları
 18. Plaj oyunları
 19. Şnorkel ekipmanları
 20. Dürbün
 21. Sualtı kamerası

İhtiyaç duyabileceğiniz her şeyin yanınızda olması, geziyi en iyi şekilde güvenle ve keyifle geçirmenizi sağlar. Bu nedenle tekne turuna giderken yanınıza almanız gerekenler hakkında bilgi edinmek ve son aşamada listeyi tekrar kontrol etmek faydalıdır.

Web sitemizi, tarayıcınızın yer imlerine ekleyerek, listeyi her an elinizin altında bulundurabilirsiniz.

Yolunuz Antalya’ya düşerse Koray Kaptan ve Durusu, birbirinden etkileyici koylara doğru açılmak için Adrasan Limanı’nda sizi bekliyor olacak. Adrasan’ın ünü Türkiye’yi aşan koylarını Adrasan koyları sayfamızdan keşfedebilir, farklı tur seçeneklerimizi ve hizmetlerimizi Adrasan tekne turu fiyatları sayfamızdan inceleyebilirsiniz.

UYARI: Deniz yolculuklarında, tekne kapasitesi ve yolcu sayısı önemlidir. Bu nedenle tekne turuna giderken alınması gerekenler listenize, gerçekten gerekli olmayan eşyaları eklememelisiniz.

Koray Kaptan’ın Olmazsa Olmaz 5’lisi

İçeriği hazırlarken elbette kaptanımıza da danıştık ve “günübirlik tekne turunda yanımızda mutlaka olması gerekenler neler” diye sorduk.

Adrasan açıklarında geçen 10+ yılın tecrübesiyle Koray Kaptan’ın 5 favorisi şöyle:

 1. İnce ve hızlı kuruyan kumaş özellikli plaj havlusu
 2. Çok iyi bir güneş gözlüğü
 3. Yüksek koruma faktörlü çok iyi bir güneş kremi
 4. Muhakkak dalış gözlüğü
 5. Mümkünse sualtı kamerası

Siz yine de üşenmeyin ve hızlıca tekne gezisine giderken ne alınır ipuçlarımıza göz atın 😊

Hiçbir Şeyi Unutmamak İçin Detaylar ve İpuçları

Tekne Tatiline Giderken Alınacaklar Listesi

Sayısız mavi tur tecrübemizle dünyanın neresinde olursanız olun işinize yarayacak ipuçlarını, 6 ana kategori altında düzenledik. Bazıları çok bariz olabilir ama son aşamada hepsini yanınıza aldığınızdan emin olmalısınız.

İşte, yanınıza almanız gerekenlere dair detaylı açıklamalarımız:

✓ Temel Gereklilikler

Tekne tatiline giderken alınacaklar listesinde ilk sırada temel gereklilikler buluyor. Asla unutmam denilen şeylerin bile unutulabildiğini biliyoruz. Bu nedenle dikkat edilmesi gereken detaylarıyla birlikte temel gereklilikleri de listemize ekledik.

1- Kimlik Belgenizi Unutmayın

Kimlik belgenizi veya pasaportunuzu, olası ıslanma durumuna karşı su geçirmez pakette tutmalısınız. Su geçirmez paket veya çanta, aynı zamanda cep telefonu gibi cihazlar için de kullanışlıdır.

2- Yanınızda Nakit Para Bulundurun

Gezi boyunca uğrayacağınız bölgelerde yerel işletmeler olabilir. Yanınızda nakit bulundurmanız, yerel lezzetleri tatmak istediğinizde veya hediyelik eşyalar almak istediğinizde gününüzü güzelleştirecektir.

✓ Güvenlik Ekipmanları

Tura katıldığınız teknenin, muhtemelen zaten güvenlik ekipmanları ve çeşitli önlemleri olacaktır. Ancak her ihtimale karşı tedbirli olmayı düşünebilirsiniz. Teknenin güvenlik önlemleri arasında;

 • Yangın söndürücüleri,
 • İşaret fişeklerini,
 • İlk yardım çantasını,
 • Can yeleklerini ve
 • Can simitlerini sayabiliriz.

Tekne turuna giderken alınması gerekenler konusunda sizin yapabileceğiniz ise daha minimal ve size özel bir hazırlık olabilir.

İçerik önerisi: Can yeleği özellikleri ve kullanımı

3- Kendi İlk Yardım Çantanızı Hazırlayın

Zorunlu olmamakla birlikte, kendinize özel küçük bir ilk yardım çantası düzenlemek gerçekten faydalı ve konforludur. Teknelerde ecza dolabı bulunur ancak alerjen durumlarınız varsa özel ilaçlarınızı mutlaka yanınıza almalısınız.

İlk yardım çantanıza;

 1. Bandaj,
 2. Gazlı bez,
 3. Yara bandı,
 4. Antiseptik krem,
 5. Güneş yanıkları için merhem,
 6. Mide bulantısı ilacı,
 7. Olası alerjik durumlar için antihistaminik ilaç,
 8. Ağrı kesici,
 9. Ateş düşürücü ekleyebilirsiniz.

Antihistaminik ilaçlar, histaminin etkisini önleyici kimyasallardır. Histamin, kişinin alerjik olduğu maddeyle karşılaştığında veya iltihap durumlarında oluşur. Histamin hakkında detaylı bilgi için Wikipedia içeriğine göz atabilirsiniz. Antiseptikler ise enfeksiyon, septisemi veya çürümeyi önlemek için canlı dokuya uygulanan antimikrobiyal kimyasallardır.

Özellikle ilk kez mavi tura çıkacaksanız, farklı ihtimalleri düşünerek hazırlık yapmanız deneyiminizi problemsiz geçirmenizi sağlar. Dikkat etmeniz gereken diğer başlıklar:

 • Tercihen daha önce kullandığınız ilaçları ilk yardım çantanıza eklemelisiniz.
 • Doktorunuz tarafından reçete edilen ilaçlar varsa onları da mutlaka yanınıza almalısınız.
 • Alışkın olmayanlar için yoğun rüzgâr, ciddi baş ağrısına neden olabilir.
 • Cildi aşırı rüzgârın etkilerinden korumak için yoğun nemlendiriciler çok faydalıdır.
 • Seyahat ettiğiniz bölge için öncesinde yaptırmanız gereken aşılar olabilir. Bu tür gereklilikleri mutlaka kontrol etmelisiniz.

✓ Enerji Desteği

Günübirlik tekne turları, oldukça yoğun ve hızlı bir programa sahip olabilir. Gün içerisinde enerjinizin azalacağı anların, geziyi yorucu bir anıya dönüştürmemesi için hazırlıklı olmak iyidir. Turda çeşitli atıştırmalıkların ve içeceklerin satışı yapılıyor olabilir. Ancak kendi ihtiyaçlarınıza en uygun gıdaları yanınızda bulundurmayı düşünebilirsiniz.

4- Yeterince Suyunuz Olduğundan Emin Olun

Gezi, güneşin altında ve tuzlu suyun içinde geçeceği için enerjinizi toparlamada en etkili yöntem bolca su içmek olacaktır. Tuzlu su, dehidrasyona sebep olabilir ve bu da halsiz hissetmenize yol açabilir. Güneş çarpmasına maruz kalmamak için de yine bol bol su içtiğinizden emin olmalısınız.

Yanınıza doldurulabilir su şişesi veya soğuk su termosu da alabilirsiniz. Nereye giderseniz gidin doldurulabilir bir su şişesi taşımak, su içmenizi hatırlatması açısından işlevseldir. Ayrıca pet şişeler, güneşin altında geçen bir günde kullanışlı ve konforlu olmayacaktır.

Diğer içeceklerden de enerji desteği alabilirsiniz. Bolca suya ek olarak gününüzü güzelleştirecek sevdiğiniz içecekleri de çantanıza eklemelisiniz. Size iyi gelen şeyler, keyfinizle birlikte enerjinizi de yükseltecektir.

5- Atıştırmalıkları İhmal Etmeyin

Günlük deniz gezileri, çoğunlukla öğle yemeği dahil organizasyonlardır. Ancak gün boyunca ara ara bir şeyler atıştırmak hem keyifli hem de enerji vericidir. Bir de tüm günü açık havada geçirmenin, yoğun açlık anları yaşamanıza neden olabileceğini unutmamalısınız.  

Sağlık durumunuza bağlı olarak, kan şekerinizi düzenlemek için çerez, sandviç ve taze meyve gibi yiyecekleri de yanınıza alabilirsiniz. Çantanıza ekleyeceğiniz ekstra gıdalar için gerekliyse taşınabilir soğutucular kullanmayı da düşünebilirsiniz. Fakat genel olarak bozulmayacak gıdaları tercih etmek daha güvenlidir.

Gezi boyunca diğer yolcularla sohbet etme, kâğıt oyunları oynama gibi aktivitelere eşlik edecek atıştırmalıklar deneyiminizi güzelleştirecek detaylardır.

✓ Kusursuz Konfor

Açık denizde koşullar hızlı değişebilir. Bu nedenle hazırlıklı olmak önemlidir. Tekne turuna giderken alınması gerekenler listenizi kontrol ederken, hava koşullarının değişebileceğini göz önünde bulundurmalısınız.

6- Güneş Koruyucular Olmazsa Olmaz

Güneş koruyucular, herkesin aklına gelecek ilk gerekliliklerden olsa da yine de unutulabiliyor.

Yanınıza almanız gereken en önemli koruyucular:

 1. Güneş kremi
 2. Güneş gözlüğü
 3. Yanık merhemi
 4. Güneş koruyuculu dudak kremi
 5. Nemlendirici
 6. Geniş bir şapka

Sık sık denize açılmıyorsanız, yoğun güneş ve rüzgâr karşısında cildinizin vereceği tepkiyi kestiremeyebilirsiniz. Dolayısıyla olasılıkları düşünerek tedbirli olmak, günü sorunsuz geçirmenizi sağlayacaktır.

Dikkat etmeniz gerekenleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:  

 • Gün boyunca açık denizde olacağınız için normalden çok daha fazla UV ışınına maruz kalabilirsiniz. Bu nedenle hem cildinizi hem de başınızı, zararlı ışınlardan korumalısınız.
 • Güneş kremi seçerken, yüksek koruma faktörlü içeriğe sahip olmasına dikkat etmelisiniz.
 • Güneş yanığını önlemek için ilk olarak evden çıkmadan önce ilk kat güneş kremi sürülmesi tavsiye edilir. Güneş kremi uygulamasına, ihtiyaç duyduğunuz aralıklarla gün boyunca devam etmelisiniz.  
 • Yoğun güneş ve rüzgâr, cildiniz üzerinde olumsuz etkiler bırakabilir. Bu durumu yaşamamak için yanınıza nemlendirici almayı ihmal etmemelisiniz. Aloe vera gibi cildi rahatlatan içerikleri tercih edebilirsiniz.
 • Gözlerinizi, güneşin su üzerindeki parlak parıltısından korumak için güneş gözlüğü kullanmanız kritik önemdedir. Aksi halde ciddi baş ağrısı yaşayabilirsiniz.
 • Mavi yolculuk maceranızı şişmiş, çatlamış, güneş yanığı dudaklarla tamamlamak istemiyorsanız, dudaklarınızı gün boyunca nemlendirmeyi unutmamalısınız.
 • Normal bir şapka yerine, geniş bir şapka çok çok daha kullanışlıdır. Şapka seçerken;
  • Geniş bir siperliği olmasına,
  • Rüzgârda uçmaması için boyun askısı olmasına ve
  • Tercihen kafaya tam oturması için ayarlanabilir kayışı olmasına önem vermelisiniz.

Tekne tatiline giderken alınacaklar listesinin en önemli başlığı burası diyebiliriz. Evden çıkmadan önce kontrol listenizdeki her başlığa tik attığınızdan emin olun.

7- Böcek Kovucu Sprey

Rota boyunca farklı yerlere uğrayabileceğiniz için -her ihtimale karşı- yanınızda böcek kovucu sprey olması iyidir. Yolculuğa çıkacağınız rotayı araştırarak veya doğrudan kaptana ve ekibine sorarak en doğru önlemi alabilirsiniz.

8- Bulantı Önleyici İlaçlar

Midenizin çok güçlü olduğunu düşünebilirsiniz ancak pek çok insanın, özellikle rüzgârlı günlerde deniz tutması yaşaması oldukça yaygın bir durumdur. İlk kez mavi tura çıkıyorsanız ve tepkinizin ne olacağı konusunda fikriniz yoksa, bulantı önleyici ilaç mutlaka çantanızda olması gereken desteklerden biridir.

Bazı bulantı önleyici ilaçların, uyku yapabileceğini unutmamalı ve tercihen daha önce denediğiniz bir ilacı çantanıza almalısınız.

9- Rahat Ayakkabılar

Deniz gezisine çıktığınızda yanınızda kaygan olmayan ayakkabı veya terlik olması, gerçek anlamda cankurtarandır. Tekneler, kayıp düşmenize sebep olacak kaygan yüzeylere sahip olabilir. Her an çok dikkatli olamayacağınızı varsayarsak doğru ayakkabı seçiminin, günün konforunu belirleyecek en önemli faktörlerden biri olduğunu söyleyebiliriz.

Ayakkabı seçiminde dikkat etmeniz gerekenler:

 • Kaygan tabanlı olmamalı
 • Islanabilen ve hızlı kuruyabilen özellikte olmalı
 • Topuklu olmamalı
 • Hafif kauçuk tabanlı olabilir

Tekne içerisinde kullanmak için terlik, sandalet veya bez ayakkabıları tercih edebilirsiniz. Sahil gezileri içinse yanınıza spor ayakkabı almayı düşünebilirsiniz. Deniz gezileri, rota boyunca farklı noktalarda mola verebilir. Farklı özeliklerdeki sahillerde yürüyüşü kolaylaştıracak ayakkabılar seçerek konforunuzu artırabilirsiniz. Ayakkabı tercihinizle teknenin zeminine zarar vermemek de önemlidir.

10- Rahat Kıyafetler

 • Deniz gezintisi için seçilen kıyafetler, genel olarak, rahat ve pratik olmalıdır.
 • Yüzmek istemiyor olsanız bile yanınızda mayo bulundurmak daha iyi bir fikirdir.
 • Denize girmediğiniz zamanlarda rahat olmak için mayo şort çok kullanışlıdır.
 • Hızlı kuruyan kıyafetler geziyi daha konforlu hale getirir.

11- Plaj Havlusu

Herhangi bir havlu da işlevseldir ancak plaj havlusu seçerken, ince ve hızlı kuruyan bir havlu seçmenizi tavsiye ederiz. İnce havlu, çantanızda daha az yer kaplayarak da kolaylık sağlar.  

12- Yedek Kıyafetler

Yaz mevsimi turlarında hava sıcak olsa da açık denizde koşullar hızlı değişebilir.

Yedek kıyafet olarak;

 • Sweatshirt,
 • Uzun kollu gömlek,
 • Eşofman altı,
 • Su geçirmeyen rüzgarlık gezinizin her koşulda konforlu geçmesini destekler.

Daha soğuk havalarda gerçekleşen geziler için ceket, battaniye, panço, yağmurluk gibi seçenekleri de çantanıza ekleyebilirsiniz.  

13- Su Geçirmeyen Çanta

Denizde eşyalarınızın ıslanması beklenebilir bir durumdur. Bu nedenle en önemli eşyalarınızı muhafaza etmek için su geçirmeyen küçük bir çanta son derece işlevseldir.  

14- Yumuşak Sırt Çantası

Günübirlik tekne tatiline giderken alınacaklar çok fazla değildir ve büyük olasılıkla normal boyutlu bir sırt çantası veya plaj çantası yeterli olur. Ancak seçim yaparken sert ve hantal çantalardan kaçınmanızı tavsiye ederiz. Bunun yerine yumuşak yapılı çantalar, çok daha pratiktir.

15- Hijyen Ürünleri

Her teknenin atık yönetim planı vardır. Ancak bireysel olarak yanınıza birkaç şey alabilirsiniz. Örneğin çöp poşeti, bol miktarda peçete, kâğıt havlu, ıslak mendil gibi hijyen ürünleri organize olmanızı çok kolaylaştırır.

16- Taşınabilir Şarj Cihazı

Tekneler, çoğunlukla şarj imkânlarına sahip olsa da her ihtimale karşı, yanınıza powerbank almak iyi olabilir.

✓ Eğlence Planı

Deniz maceranızı daha eğlenceli hale getirmek için birkaç ekstra hazırlık yapabilirsiniz. Diğer yolcularla birlikte sosyalleşmeyi veya yalnız kalıp kafa dinlemeyi seçtiğinizde size yardımcı olacak bir şeyleri yanınıza aldığınızdan emin olun. Örneğin yalnız kalmak istediğinizde kitap okuyabilir, dergi karıştırabilir veya bir şeyler karalayabilirsiniz.

İçerik önerisi: Denizde geçen en iyi filmler

17- Kâğıt ve Zar Oyunları

Koylar arası yolculuk sırasında teknede çok fazla boş zaman olabilir. Yanınızda bir zar seti veya bir deste kâğıt getirerek sosyal ortama heyecan katabilirsiniz. Bu aynı zamanda diğer yolcularla tanışmak ve bağ kurmak için de etkili bir yoldur.

18- Plaj Oyunları

Harika plajlarda mola verdiğinizde, güneşlenmek dışında yapabileceğiniz eğlenceli aktiviteleri hayal edin.  

✓ Keşif

Mavi yolculuk, başlı başına bir keşif macerasıdır dersek abartmış olmayız. Gezinizi dolu dolu ve unutulmaz anlarla zenginleştirmek için mutlaka yanınızda olması gereken şeyler bulunuyor.

19- Şnorkel Ekipmanları

Deniz yaşamını gözlemlemek için şnorkel edinmek, yapabileceğiniz en iyi tur hazırlığıdır. Kendi maskenizi satın almak, tam bir uyum yakalamak açısından daha iyidir. Yoksa su sızdırma problemleri yaşayabilirsiniz, keyfiniz kaçabilir.

Dalış ustalarından kıymetli bir ipucu: Maskenizin suda buğulanmasını önlemek için maskenin iç kısmına beyaz diş macunu sürebilirsiniz.

20- Dürbün

Tekne gezisine giderken ne alınır listesinin zorunlu maddesi olmasa da bir dürbüne sahip olmak heyecan verici olabilir. Açık denizde, uzaklarda balinaların dansına şahit olabilirsiniz. Yakından bakmak için dürbününüz hazır olsa ne iyi olur!

21- Sualtı Kamerası

Gittiğiniz rotaya bağlı olarak değişmekle birlikte, deniz yaşamının son derece canlı ve hareketli olduğu bölgelerde yüzme şansı yakalayabilirsiniz. Ve bu kendi sualtı belgeselinizi çekmek için harika bir fırsat olabilir.

Bonus

Tekne turuna giderken alınması gereken 21 şey listesinin bonusu, hepsinden daha önemli. Maviliklere doğru açılırken,

Maceracı ruhunuzu yanınıza almayı unutmayın!

Durusu ile Adrasan Açıklarında Bir Gün

Tekne tatiline giderken alınacaklar listesiyle yolculuğunuzu keyifli ve güvenli hale getirmek için yapabileceklerinize dair kapsamlı bir bakış açısı sunmak istedik. Ancak herkes aynı değil ve açık denizde ihtiyaç duyabileceğiniz farklı kişisel ürünler de olabilir.

Umarız listemiz püf noktaları ve ipuçlarıyla size daha iyi bir hazırlık konusunda fikir verebilmiştir. Tekne gezisine giderken ne alınır sorusuyla ilgili cevapsız kalan şeyleri Adrasan tekne turu iletişim sayfamızdan bize yazabilirsiniz.

Günübirlik deniz turu; arkadaşlarınızla, ailenizle veya hiç tanımadığınız yabancılarla unutulmaz bir deniz deneyimi yaşamak için harika bir fırsattır. Kaptanlı turlarla ilginç destinasyonlara hem güvenli hem de eğlenceli bir yolculuk yapabilirsiniz. Dümende deneyimli bir kaptan varken, hiçbir şey düşünmeden dinlendirici günün tadını çıkarabilirsiniz.

Koray Kaptan liderliğinde Durusu ile denize açılmak isterseniz, 0506 528 8099 numarasıyla doğrudan kaptanımızla iletişim kurarak rezervasyon yaptırabilirsiniz. Veya aşağıdaki WhatsApp iletişim hattı bağlantısına tıklayarak yazabilirsiniz.

Tamamen size ait bir macera istiyorsanız özel tur seçeneğimizi düşünebilirsiniz. Yalnız seyahat ediyorsanız ya da tasarruflu bir seçenek arıyorsanız, butik konseptli grup turlarımız harikadır. Ünlü Suluada’yı keşfetmek için Suluada turunu veya Adrasan’ın eşsiz koylarını ziyaret etmek için koylar turunu seçebilirsiniz.

Tekne turuna giderken alınması gerekenler listemizle çok daha konforlu ve eğlenceli geziler yaşamanızı dileriz!

5/5 - (4 kişi puanladı)
Keşfettiklerinizi takipçilerinizle de paylaşmak ister misiniz?
0Shares

Benzer Yazılar