Bebekle Tekne Turu İçin Güvenlik Önerileri

Tekne Turu Bebekler İçin Güvenli mi?

Bebekler tekneye binebilir mi sorusu için detaylı bir rehber: Ailenize yeni bir üyenin eklenmesi, denize açılmanızı elbette engellemez. Ancak ekstra planlama ve güvenlik önlemleri almanızı gerektirir.

Bebekle tekne turunun bazı zorlukları olsa da buna değeceğine emin olabilirsiniz. Deniz seyahati, her yaş için harika bir aktivite olmanın yanı sıra, ailecek birlikte vakit geçirmenin de en keyifli yollarından biri. Hem bu sayede, çocuğunuza çok erken yaşlarda doğa ve deniz sevgisi aşılayabilirsiniz.

Durusu ekibi olarak, bebeğinizle açık denizde harika bir gün geçirmenize yardımcı olabilecek bir rehber hazırladık. Bebekle tekne turu için güvenlik ipuçları listemizi 9 başlık altında toparlayarak detaylandırdık. Önerilerimiz, genel olarak, yaz aylarında gerçekleşen günübirlik gezileri kapsıyor. Ancak birkaç günlük deniz seyahatleri için de kullanışlı olabilirler.

Bebeğinizi mutlu ve güvende tutmak için alabileceğiniz önlemlerle ilgili yaptığımız değerlendirmenin, size cesaret ve yeni fikirler vermesini umuyoruz.

O halde en popüler soruyla başlayabilir ve bebekler tekneye binebilir mi sorusuna son noktayı koyabiliriz.

Bebekler Tekneye Binebilir mi?

Bebekler Tekneye Binebilir mi

Evet, bebekler kesinlikle tekneye binebilir. Bebeğinizi teknede güvende tutmak için alabileceğiniz önlemlere dikkat ederek, harika bir deniz gezisi deneyimi yaşayabilirsiniz. Bebekle tekne turu için güvenlik ipuçları listemizi inceleyip hazırlık sürecinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Deniz gezileri söz konusu olduğunda seçenekler hayli geniştir. Günübirlik butik turlardan gemi yolculuklarına kadar değişen ölçekte pek çok alternatifi değerlendirebilirsiniz. Bebekli aileler için geniş tekneler; gölgelik alanlar, bebekler için özel düzenlemeler, oyun alanları gibi avantajlar sunabilir. Ancak illa kalabalık bir yolculuğa çıkmanız gerekmez.

Daha küçük teknelerde de bebeğinizin konforu için önlemler alabilir, gezinizin eğlenceli ve stressiz geçmesini sağlayabilirsiniz. Bu noktada butik turlar, aslında daha ideal bir seçeneğe dönüşebilir.

Bebekle Tekne Turu İçin 9 Güvenlik Önerisi

Listeyi, Antalya Adrasan denizindeki sayısız mavi tur tecrübemizden ilhamla derledik.

Bebekle tekne turu için güvenlik önerileri:

 1. Can yeleği seçimini dikkatli yapmalısınız.
 2. Teknede güvenli alan oluşturmalısınız.
 3. Yanınızda güneş koruyucu ürün ve ekipmanlar olmalı.
 4. Bebeğinizin yeterli su tükettiğinden emin olmalısınız.
 5. Hava değişimi olasılığı için önlem almalısınız.
 6. Her açıdan tedarikli hazırlık yapmalısınız.
 7. Destekleyici birilerinin varlığı çok yardımcı olabilir.
 8. Bebeğiniz için karada ve suda eğlence planınız hazır olmalı.
 9. İdeal seçim butik turlar olabilir.

Bebeğinizi teknede güvende tutmanızı sağlayacak 9 önerinin detaylarına bakalım.

1- Can Yeleği Seçimi

Tura çıktığınız teknenin bebekler için aldığı güvenlik önlemleri olabilir. Ülkemizde özel teknelerde can yeleği bulundurmak zaten zorunludur. Tur rezervasyonu yaptırırken bu konuda bilgi isteyebilirsiniz. Ancak bebeğinize tam olarak uyum sağlayan bir can yeleği kiralamanız, içiniz daha rahat olmasını sağlayabilir. Hatta açık denizden önce kontrollü ortamda, yeleğin test edilmesi önerilir.  

UYARI: Çocuklar için can yeleği seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, doğru boyda can yeleği almaktır. Can yeleği, çocuğunuzun bedenine tam oturmalıdır. Can yeleği seçiminde, “seneye de giyer” yaklaşımı kesinlikle çok yanlıştır.

Gezi boyunca can yeleğini çıkarmamak en güvenli önlemdir. İyi bir bebek can yeleğinin, bebeğinizi yüzü yukarı bakacak şekilde su yüzeyinde tutması gerekir. Can yeleği, çene ve kulaklara doğru kaymamalıdır. Çocuklar için olan yeleklerde, kafanın geri kaymaması için büyük bir yaka bulunur. Ayrıca yeleğin vücuttan çıkmaması için mutlaka kasık kayışı olmalıdır. Kısacası bebeğiniz, yelekten dışarı kaymamalıdır.

Ek olarak turunuzu seçerken, güvenlik planıyla ilgili aklınıza takılan her şeyi ekibe sormanızı önemle tavsiye ederiz. Bebekle tekne turu için birincil önemdeki güvenlik ipucu, can yeleğinin önemi ve gezi boyunca kullanılması.

İçerik önerisi: Can yeleği seçerken dikkat edilmesi gerekenler neler?

2- Güvenli Alan Oluşturma

Denize açılmadan önce kontrol edebileceğiniz başlıklar:

 • Bebeğinizi kenarlardan uzak tutabilecek bariyerlerin varlığı
 • Bebeğinizi güneşten korumak için gölge bir alanın varlığı
 • Bebeğinizin rahatça uyuyabileceği bir mekânın varlığı

Tur ekibiyle de görüşerek, bebeğinizi oturtmak için güvenli ve korunaklı bir alan hazırlayabilirsiniz. Alan hazırken bebeğinize göz kulak olabileceğiniz, düşmeyeceği ve hareket edemeyeceği bir yer seçimi faydalı olacaktır.

Bebeğinizin aşırı ısınmaması için gölge bir alanın olup olmadığını tur öncesinde ekibe sorabilirsiniz. Ek olarak tente, şemsiye gibi ekipmanlar yardımıyla bu alanı bebeğiniz için oluşturabilirsiniz de.

Deniz gezisi sırasında bebeğiniz için en güvenli yer, kollarınız olacaktır. Özellikle tekne seyir halindeyken düşmemesi ve yaralanmaması için bebeğinizi kucağınıza almanız daha güvenlidir.

UYARI: Bebeğiniz, kucağınızda olduğunda dahi can yeleğini çıkarmamalısınız.

Uyku zamanları için hazırlıklı olmak da bebeğinizin gezi konforunu artıracak önlemler arasında. Bunun için taşınabilir sallanan sandalye işlevsel olabilir. Böylelikle sadece uyku zamanları için değil oyun zamanları için de güvenli ve emniyetli bir alan sağlayabilirsiniz. Ancak bu tür ekipmanların, asla can yeleğinin yerine geçemeyeceğini unutmayın.

UYARI: Bebeğinizi teknede güvende tutmak için sandalyeye bağlamaktan kaçınmalısınız.

Bebek hamağı da değerlendirebileceğiniz keyifli seçeneklerden biri olabilir.

3- Güneş Koruyucu Desteği

Tüm gün güneşin altında olacağınız için bebeğinizi, güneşten korumaya özellikle dikkat etmelisiniz. Bebekle tekne turu için güvenlik ipuçları arasında en önemli olanlardan biri de güneş ışınlarına karşı alınan önlemlerdir.

Aşırı güneşe maruz kalma riskini en aza indirmek için

 • Bebeğinize, gün boyunca uygun aralıklarla güneş kremi sürmelisiniz.  
 • Başını güneşten korumak için tercihen biraz geniş bir şapka seçmelisiniz.
 • Bebeğinizin yaşı uygunsa güneş gözlüğü de kullanmalısınız.

Güneş gözlüğü sayesinde, güneş ışınlarının deniz yüzeyinde oluşturduğu parıltıdan korunmasına yardımcı olabilirsiniz. Güneşe ek olarak yoğun rüzgâr da ciltte tahrişe sebep olabilir. Bebekler için uygun nemlendirici krem de edinmek gerekir.

UV korumalı giysiler, bebekleri güneşten korumak için en iyi önlemlerden biridir.

İçerik önerisi: Tekne turuna giderken alınacaklar listesi 21 öneri

4- Yeterli Su Tüketimi

Bebeğinizin terleme yoluyla su kaybetmesi son derece olası bir durumdur. Bu nedenle gün boyunca susuz kalmamasına bilhassa dikkat etmelisiniz. Aşırı susuzluk, ciddi baş ağrılarını tetikleyebilir ve bu da bebeğinizin çok kötü bir gün geçirmesine sebep olabilir.

5- Hava Değişimine Karşı Önlem

Sıcacık yaz günlerinde dahi açık denizde koşullar çok hızlı değişebilir. Öncelikle tura katılacağınız günün hava şartlarına bakmanızı tavsiye ederiz. Hava değişmeye başlarsa, yanınızda mutlaka uygun yedek kıyafetler olmalı.

6- Her Açıdan Tedarikli Hazırlık

Bebeğinizle deniz gezisine çıkacaksanız, her zaman kullanmayı düşündüğünüzden daha fazla malzemeyi yanınıza almalısınız. Çantanıza eklediğiniz ekstra malzemeleri geri getirebileceğinizi ancak denize çıktıktan sonra, daha fazla malzeme alamayacağınızı unutmamalısınız.

 • Bebek ilk yardım çantası
 • Yiyecek ve içecekler
 • Su geçirmez bebek bezleri

Yanınızda getirdiğiniz gıdaları korumak için küçük bir soğutucu edinmeyi de düşünebilirsiniz. Ya da ekibe uygun koşullara sahip olup olmadıklarını sorabilirsiniz. Seçtiğiniz giysiler, genel olarak, hızlı kuruyacak özellikte olabilir.

Bebek ilk yardım çantanıza -temel malzemelere ek olarak- şunları ekleyebilirsiniz:

 1. Alerjik durumlar için antihistaminik ilaç
 2. Ateş ölçer
 3. Ateş düşürücü
 4. Antiseptik krem

Ayrıca bebekler için uygun böcek kovucu sprey edinmeniz de çok faydalıdır.

7- Destekleyici Birilerinin Varlığı

Her ebeveynin gün boyu süren bir deniz gezisinde desteğe ihtiyaç duyduğu anlar oluyor. Bu nedenle Bebekle tekne turu yaparken, size yardımcı olmaları için arkadaşlarınızı ya da aile üyelerinizi de davet etmenizi tavsiye ederiz. Böylelikle hem daha çok destek alabilir hem de sevdiklerinizle daha keyifli vakit geçirebilirsiniz.  

8- Eğlence Planı

Bebeğinizin günü keyifle geçirmesi ve huzursuz olmaması için eğlenceyi de planlamanız gerekir. Bebeğinizin mutlu olması, bir anlamda meşgul olmasıyla ilgili olacağı için yanınıza uygun oyuncaklar almalısınız.

 • Su geçirmez oyuncaklar, deniz yolcuğu için epey işlevsel seçeneklerdir.
 • Kum ve banyo oyuncakları, günü keyifle geçirmek için harika seçimdir.
 • Koltuklu bebek yüzme simidi, sudaki keyfi katlayabilir.

Denize açılmadan önce hem suda hem karada yapabileceğiniz eğlenceli aktiviteleri hayal edin. Bebeğinizin en sevdiği ve yapmaktan keyif aldığı şeyleri, deniz yolculuğuna taşımak iyi bir plan olabilir.

9- İdeal Seçim Butik Turlar

Bebekli aileler için en ideal seçenek butik konseptli turlar diyebiliriz. Standart grup turu olsa bile daha az kişinin olduğu ve ekibin herkesle ilgilenebildiği turları seçmeniz çok daha avantajlı olabilir.

Bir diğer seçenek ise özel turlardır. Size özel bir tur planlayarak, süreyi kendiniz belirleyebilir ve sıcaklığın daha düşük olduğu zamanlarda denizde olabilirsiniz.

Bebekle tekne turu için güvenlik ipuçları içeriğimize eklemek istediğiniz fikirleriniz veya deneyimleriniz varsa, Adrasan tekne turu iletişim sayfamız üzerinden bize yazabilirsiniz.

Durusu’nun Turlarına Bebeğinizle Katılabilir misiniz?

Deniz Turlarına Bebeğinizle Katılabilir misiniz

Kesinlikle evet! Butik konseptli turlarımızla gün boyunca ihtiyaç duyduğunuz her an yanınızda oluyor ve sizi destekliyoruz. Detaylı bilgi için 0506 528 8099 numarasını arayarak doğrudan Koray Kaptan’la görüşebilir ve sorularınıza cevap alabilirsiniz. Bebekler tekneye binebilir mi meselesine açıklık getirdiğimize göre sizi, Adrasan Limanı’nda bekliyoruz!

Antalya’nın Adrasan beldesinde, eşsiz koylara doğru yaptığımız turlara dair tüm detayları Adrasan tekne turu fiyatları sayfasından inceleyebilirsiniz. Beldemizin ünlü koylarını keşfetmek için Adrasan koyları sayfamıza göz atabilirsiniz.

Tamamen size ait bir macera istiyorsanız özel tur seçeneğimizi düşünebilirsiniz. Daha ekonomik bir seçenek arıyorsanız, butik konseptli grup turlarımız harikadır. Ünlü Suluada’yı keşfetmek için Suluada turunu veya Adrasan’ın eşsiz koylarını ziyaret etmek için koylar turunu seçebilirsiniz.

Ekip olarak bebekli ailelerin denize açılmasını destekliyoruz!

Bebekle tekne turu için güvenlik ipuçları listemiz ile ailecek çok daha konforlu, musmutlu ve eğlenceli deniz maceraları yaşamanızı dileriz!

5/5 - (1 kişi puanladı)
Keşfettiklerinizi takipçilerinizle de paylaşmak ister misiniz?
0Shares

Benzer Yazılar