Adrasan Akseki Koyu

Adrasan Akseki Koyu Nerede, Özelliği Ne

Huzurlu ve Dinlendirici: Adrasan Akseki Koyu, doğal güzellikleriyle keşfedilmeyi bekliyor.

Merhaba sevgili gezginler!

Ülkemizin en gözde turizm şehirlerinden biri olan Antalya, halen pek çok insanın bilmediği birbirinden güzel saklı yerlere ev sahipliği yapıyor. Adrasan Akseki Koyu da keşfedebileceğiniz bu gizli cennetler arasında en özel olanlardan biri.

Neden Özel? Adrasan Akseki Koyu, karadan ulaşımın zorluğu ve sit alanı olması sebepleriyle hâlâ ıssız ve huzurlu atmosferini koruyor. Tekne turları dolayısıyla yaz aylarında yoğunluk biraz artsa bile bu etkileyici koy, deniz ve doğa tutkunlarının mutlaka görmesi gereken güzelliklere sahip.

Tekne turlarımızla sahilin her noktasını keşfeden bölgenin yerlileri olarak, size bu benzersiz destinasyonu tanıtmaktan mutluluk duyuyoruz. Gezginler, keşif meraklıları, deniz ve doğaseverler için kapsamlı bir Akseki Koyu rehberi hazırladık.

Hazırsanız, keşfe çıkıyoruz!

Soru-Cevap: Hızlandırılmış Akseki Koyu Rehberi

Huzur veren doğallığıyla öne çıkan Antalya Akseki Koyu, özellikle dinlendirici bir tatil yapmak isteyenler için ideal destinasyondur. Bu bölümde Akseki Koyu nerede, koya nasıl gidilir, denizi ve plajı nasıldır, kamp yapılır mı gibi merak ettiğiniz temel soruları hızlıca cevaplandıracağız.

Akseki Koyu Nerede?

Antalya’nın Kumluca ilçesinde yer alan Akseki Koyu, Akdeniz sahil şeridinde Adrasan ve Olimpos arasında yer alan, yüz ölçüm olarak en büyük koydur.

Akseki Koyu’na Nasıl Gidilir?

Akseki Koyu’na en rahat deniz yoluyla gidilir. Koya karadan da ulaşılabilir ancak sert ve dik yamaçlarla çevrelendiği için bu yol hem çok yorucu hem de tehlikelidir. Profesyonel dağcılar ve trekking uzmanları, yeterli ekipman ve doğru planlamayla koya yürüyerek gidebilir. Ancak tecrübeniz ve hazırlığınız yoksa veya amacınız sadece koya ulaşıp deniz-plaj keyfi yapmaksa, deniz yoluyla gitmenizi tavsiye ederiz.

Akseki Koyu’na Adrasan Limanı’ndan kalkan turistik tekne turlarıyla gidebileceğiniz gibi, balıkçı tekneleriyle de gidebilirsiniz. Adrasan koylar tekne turu rotası -firmaya da bağlı olmakla birlikte- çoğunlukla Akseki Koyu ile başlar. Tekne turlarına katılarak, muhteşem denizi sabahın erken saatlerinde deneyimleyebilirsiniz.  

Adrasan Akseki Koyu Nasıl Bir Yer?

Adrasan Akseki Koyu Nasıl Bir Yer

Adrasan Akseki Koyu; kalabalıktan uzak, sessiz, sakin ve yerleşimin olmadığı koylardan biridir. Koyu özel bir deneyime dönüştüren en önemli özelliği, karadan ulaşımın kısıtlı olmasıdır. Dolayısıyla daha önce Adrasan’dan tekne turuna katılmamış kişilerin pek bilmediği ve deneyimlemediği bir yerdir. 

Akseki Koyu nasıl bir yer sorusuna kısaca;

 • Tertemiz ve berrak deniz,
 • Altın sarısı ince kumlu plaj ve
 • Çam ormanlarıyla çevrelenmiş doğa harikası bir yer diye cevap verebiliriz.

Koya denizden baktığınızda körfezin solunda yüksek falezler, sağında ise alçak falezler (kayalıklar) bulunur. Koyun ismi de adeta bıçakla kesilmiş gibi duran beyaz renkli sarp kayalıklarından gelir. Çevresindeki dik yamaçların varlığı sebebiyle uzaktan küçük bir alanmış gibi algılanır. Ancak vardığınızda sizi, arkasındaki çam ormanlarıyla birlikte büyüleyici plaj karşılar.

Gitmeden Önce Bilinmesi Gerekenler Neler?

Adrasan Akseki Koyu’na gitmeden önce bilmeniz gerekenler ve koyun özellikleri:

 1. Karadan ulaşım olanağı epey kısıtlıdır.
 2. Sit alanı olduğu için herhangi bir yerleşke bulunmaz.
 3. Yerleşim yerlerine uzaktır. Örneğin Adrasan’a deniz yoluyla yaklaşık yarım saat uzaklıktadır.
 4. Koyda tatlı su kaynağı bulunmaz.
 5. Kamp yapmak için elverişli değildir (herkes için).
 6. Telefon çekimi zayıftır.
 7. Farklı deniz canlılarının varlığı sayesinde sualtı yaşamı zengindir.
 8. Şnorkelle dalış için idealdir.
 9. Görece dar ve küçük bir plaja sahiptir, kıyısı yaklaşık 30 metredir.

Kalabalık mı?

Yaz aylarında yoğunlaşan turistik turlar dolayısıyla bir miktar kalabalıklaşsa da -genel olarak- Adrasan civarındaki en ıssız koylardan biridir. Hatta pek çok gezginin Akseki Koyu’nu, “yoğun sezonlarda dahi neredeyse terkedilmiş bir yer” diye anlattığını duyabilirsiniz. Bunun temel sebebi, ziyaretçilerin çoğunlukla daha popüler olan Suluada tekne turu rotasını seçmesidir.

Elbette bazı günler tam tersi kalabalık da olabiliyor. Tekne turlarının ilk durak yeri olduğu için özellikle sabahın erken saatlerinde kalabalığa denk gelebilirsiniz. Sezon yoğunluğunun azaldığı dönemlerde ziyaret edecekseniz, koyun doğayla baş başa kalabileceğiniz sakin ve huzurlu atmosferini deneyimleyebilirsiniz.

Koyun ıssızlığını keşfetmek için Koray Kaptan’la özel tekne turu da planlayabilir ve merak ettiğiniz koyları ziyaret edebilirsiniz.

Akseki Denizi Nasıl?

 • Gün boyu dalgasız ve durgun,
 • Rüzgârsız,
 • Serin,
 • Kristal berraklığında ve ışıltılı,
 • Turkuaz renkli,
 • Yüksek düzeyde şeffaf,
 • Derinlik artışı orta düzeyde ve
 • Temizdir.

Deniz için “çarşaf gibi” ya da “cam gibi” tabirlerini rahatlıkla kullanabiliriz. Kalabalık olmadığı için hem deniz hem de koy temiz durumdadır. Deniz dibi, çakıllı kumlu bir yapıya sahiptir. Akvaryumu andıran güzelliğiyle dalış yapmak isteyenler için heyecan vericidir. Koyda yüzerken balıklar, kaplumbağalar ve başka deniz canlılarıyla karşılaşabilirsiniz.

Turlarımıza katılan misafirlerimizin deneyimlerine de dayanarak, koyun unutulmaz bir yüzme deneyimi sunduğunu söylersek abartmış olmayız. Özellikle şnorkelle yüzmeyi sevenlerdenseniz mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Akseki Plajı Nasıl?

Akseki plajında güneşlenirken, arkanızda eşsiz çam ormanının kokusu önünüzde ise tertemiz deniz kokusu size eşlik eder. Plaj;

 • Dar ve kısa koy yapısında,
 • Çakıl ve ince kum kaplı,
 • Herhangi bir yerleşke bulunmayan,
 • Ücretsiz girişli halk plajıdır.

Plaj, civarda başka örneği bulunmayan ince kumuyla hoş bir deneyim sunar. Plajda yürürken özel ayakkabılara ihtiyaç duymayacağınızı söyleyebiliriz. Kamp yapmayı düşünüyorsanız duş/wc gibi herhangi bir yapı olmadığını vurgulamalıyız.

Kimler İçin Uygun?

Adrasan Akseki Koyu hem farklı hem de dinlendirici bir tatil arayışında olanlar için uygun olabilir.

 • Özel bir yeri keşfetmek,
 • Kristal berraklığındaki sularda yüzme deneyimi yaşamak,
 • Sualtı yaşamını gözlemlemek,
 • Doğa yürüyüşleri yapmak,
 • Issızlığın içinde sakinleşmek ve gevşemek,
 • Özel bir plajın üstünde güneşlenmek,
 • Gözlerden uzak doğa kampçılığı yapmak,
 • Kalabalıktan ve gürültüden uzaklaşmak istiyorsanız tam size göre diyebiliriz.

Koyda pek bir olanak bulunmuyor ancak yeşille mavinin dans ettiği müthiş bir doğaya sahip.

Adrasan Akseki Koyu’nda Kamp Yapılır mı?

Akseki Koyu’nda kamp yapabilirsiniz ancak bu, çok zorlu bir macera olacaktır. Koyda temiz su kaynağı ve herhangi bir tesis bulunmadığı için hazırlıklarınızı çok dikkatli yapmalısınız. Genel olarak Akseki Koyu’nda kamp yapılmaması önerilir. Ancak profesyonel bir kampçıysanız, detaylı ve kapsamlı bir hazırlıkla bölgenin keyfini gece de çıkarabilirsiniz.

Tüm zorlayıcı şartlarına rağmen konumu ve doğası kamp yapmak için çok idealdir. Ayrıca pek çok mağarayı da keşfedebilirsiniz. Tekne turlarının rotasında yer aldığı için gidiş ve dönüşte ulaşımı teknelerle sağlayabilirsiniz.

Unutmamanız gerekenler;

 • Yerleşim yerlerine uzaktır.
 • Telefon çekimi zayıftır.
 • Yanınıza soğutucu ve bol miktarda su almanız gerekir.
 • Geceleri tenhadır.
 • Olumsuz bir durumda yanınıza hızla ulaşabilecek birine bilgi vermelisiniz.

Koyda Yapılabilecek Aktiviteler Neler?

Adrasan Akseki Koyu’nda yapabileceğiniz aktiviteler: 

 1. Kendinizi serin ve tertemiz sulara bırakın. Deniz, akvaryumu andıran güzelliğiyle büyüleyici bir yüzme deneyimine dönüşebilir.
 2. Farklı su aktiviteleriyle deneyimlerinizi zenginleştirin. Koya giderken dalış gözlüklerinizi, şnorkellerinizi muhakkak yanınıza almalısınız.
 3. Diğer canlılara merhaba deyin. Yüzme deneyiminize balıklar, kaplumbağalar, rengarenk mercanlar ve diğer deniz canlıları eşlik edecek.
 4. Keşfe çıkın. Bölgede bulunan sualtı mağaralarını incelemek isteyebilirsiniz.
 5. Güneşe doyun. İnce kumlu özel bir plajda -keyifle- güneşlenmeyi de es geçmemelisiniz.
 6. Anılar toplayın. Sahildeki deniz kabuklarından toplayabilir, baktıkça bu harika yeri hatırlayabilirsiniz.
 7. Zihninizi doğayla açın. Sahilden fazla uzaklaşmadan ormanda kısa doğa yürüyüşleri yapabilirsiniz.
 8. Kendi kartpostallarınızı fotoğraflayın. Antalya Akseki Koyu, parlak turkuaz suları ve çam ağaçlarıyla kaplı tepeleri sayesinde çarpıcı kara ve deniz manzaraları sunar.

Özellikle sualtı dünyası ilginizi çekiyorsa, bölgeye hayran kalacaksınız. Ayrıca dalış turları düzenleyen işletmelerle iletişime geçerek, profesyonel tüplü dalış da yapabilirsiniz.

Doğa kampçılığıyla ilgileniyorsanız -çok iyi bir hazırlık yapmak koşuluyla- zorlayıcı bir kamp deneyimi yaşayabilirsiniz.

Arazi şartları oldukça engebeli olduğundan bölge, trekking ve dağcılık için heyecan verici bir yerdir. Profesyonel bir hazırlıkla siz de bu maceraya katılabilirsiniz. 

Koydan Toroslara doğru baktığınızda -özellikle güneşin batışı ve doğuşu sırasında- dağların silueti hayranlık uyandırır. Kamp yaparak veya özel tekne turu planlayarak bu olağanüstü anları yakalayabilir ve yaşayabilirsiniz.

Adrasan Akseki Tekne Turu Var mı?

Evet, Akseki Koyu’na giden tekne turu var. Durusu’nun koylar tekne turu seçeneği ile Akseki Koyu’nu keşfedebilirsiniz. Adrasan’a yakınlığı sebebiyle koylar tekne turunun ilk durağıdır. Kendinizi, sabahın erken saatlerinde, sakin bir koyda ve serin turkuaz suların içinde bulabilirsiniz.

Koylar tekne turuna katıldığınızda sadece Akseki Koyu’nu değil, aynı gün içerisinde farklı koyları da deneyimleyebilirsiniz.

Koray Kaptan’ın bölgeye hakimiyeti ve tecrübesi sayesinde çok az insanın bildiği, gördüğü saklı güzellikleri siz de keşfedebilirsiniz.

Turlarımız hakkında detaylı bilgiye tekne turu seçenekleri sayfamız üzerinden ulaşabilirsiniz. 0506 528 8099 numarasıyla doğrudan Koray Kaptan’la görüşebilirsiniz.

Keşif: Başka Bazı Harika Koylarımız

Önemli Bir Rica

Antalya Akseki Koyu’nu, tüm güzellikleriyle korunması gereken bir değer olarak görüyor ve çok önemsiyoruz. Doğamızı korumak ve yaşatmak için “sürdürülebilir turizmin” benimsenmesi gerektiğine inanıyoruz. Bölgenin yerlileri olarak -sorumluluk bilinciyle- misafirlerimizi de bu konuda teşvik etmeyi önemsiyoruz. Hep birlikte koyun doğal yapısına saygı göstermeli, çevreyi kirletmemek ve çöpleri toplamak konusunda iş birliği içinde olmalıyız.

İş birliğiniz için teşekkür ederiz.

Koray Kaptan ve Durusu ekibi olarak, sizi bu doğal güzelliklerle dolu koya götürmek için sabırsızlanıyoruz. Adrasan Akseki Koyu hakkında merak ettiklerinizi bize iletebilir ve şimdiden koylar tekne turu için yerinizi ayırabilirsiniz.

5/5 - (2 kişi puanladı)
Keşfettiklerinizi takipçilerinizle de paylaşmak ister misiniz?
0Shares

Benzer Yazılar