Adrasan Amerikan Koyu

Adrasan Amerikan Koyu, kristal berraklığındaki denizi ve enfes plajıyla civardaki en popüler koylardan biri.

Merhaba sevgili gezginler!

Doğanın büyüsünü keşfetmek ve ruhunuzu dinlendirmek için mükemmel bir kaçış noktası arıyorsanız Adrasan Amerikan Koyu’na hoş geldiniz! Doğa burada, kristal berraklığındaki denizle yemyeşil ormanı buluşturarak muhteşem bir manzara sunar. Antalya Amerikan Koyu’na vardığınızda, şehrin gürültüsünden uzaklaşacak ve dalgaların melodisi eşliğinde huzuru yeniden keşfedeceksiniz.

Neden Özel? Karadan ulaşım olmaması, Amerikan Koyu’nun halen ıssız ve sakin atmosferini korumasını sağlayan ilk etken diyebiliriz. Ayrıca zengin ve hareketli deniz yaşamıyla renkli mercan resiflerini keşfedip, deniz kaplumbağalarının zarafetini gözlemleyebileceğiniz doğal güzelliklere de sahip. Antalya Amerikan Koyu ziyareti, sadece deniz-kum-güneş günü değil, doğanın kalbinde unutulmaz bir macera yaşama fırsatıdır.

Durusu ekibi olarak, Adrasan’a gelecek gezginler, keşif meraklıları ve doğaseverler için kapsamlı bir Amerikan Koyu rehberi hazırladık.

Hazırsanız, keşfe çıkıyoruz!

Soru-Cevap: Hızlandırılmış Amerikan Koyu Rehberi

Deniziyle ünlü olan Adrasan Amerikan Koyu, özellikle doğa kampçılığına meraklı olanlar için görülmeye değer bir yer. Bu bölümde Amerikan Koyu nerede, nasıl gidilir, kamp yapılır mı gibi merak ettiğiniz temel soruları hızlıca cevaplandıracağız.

Amerikan Koyu Nerede?

Akdeniz sahil şeridinde Adrasan ve Olimpos arasındaki bölgede yer alan Amerikan Koyu, Antalya’nın Kumluca ilçesindedir. Ünlü Gelidonya Batığı’na da yaklaşık bir saat uzaklıktadır.

Amerikan Koyu’na Nasıl Gidilir?

Adrasan Amerikan Koyu’na deniz yoluyla gidilebilir. Çevresindeki dik yamaçlar ve kayalıklar, bölgeye araçla gitmeyi engeller. Koya hem Adrasan hem de Olimpos’tan tekneyle ulaşılabilir. Ancak en ideali Adrasan’dan gitmektir. Limandan kalkan turistik tekne turlarıyla veya balıkçı tekneleriyle rahatlıkla gidilebilir.

Durusu’nun Suluada tekne turu rotasında Aşk Mağarası, Fener Koyu ile birlikte Amerikan Koyu da bulunuyor. Tura rezervasyon yaptırarak aynı gün içerisinde birkaç farklı noktayı keşfedebilirsiniz. İsterseniz Koray Kaptan’la iletişime geçerek, size ve sevdiklerinize özel bir tekne turu planı da yapabilirsiniz.

Adı Nereden Geliyor?

Adrasan Amerikan Koyu’nun eski ismi Kelleci Koyu idi. 60’lı yıllarda Gelidonya Batığı’nı incelemek için Antalya’ya gelen Amerikalı arkeologların, çeşitli avantajlarından dolayı kamp yeri olarak Kelleci Koyu’nu seçmeleri neticesinde ismi değişti.

Tunç Devri’ne ait gemi batığının çıkarıldığı Gelidonya hakkında detaylı bilgi edinmek isterseniz Gelidonya Batığı içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Amerikan Koyu Nasıl Bir Yer?

Amerikan Koyu Adrasan koyları arasında sakin, huzurlu ve yerleşimin olmadığı koylardan biri olarak öne çıkar. Deniz yoluyla ziyaret edilebildiği için turistik tekne turlarına katılmamış kişilerin deneyimlemediği bir yer olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca biyolojik çeşitlilik açısından önemli ve korunması gereken bir bölgedir.

Amerikan Koyu nasıl bir yer sorusuna; “denizi temiz ve berrak, zengin sualtı yaşamına sahip, etrafı çam ve sedir ağaçlarıyla çevrili, altın sarısı kumlu plajıyla etkileyici bir doğal liman” diye cevap verebiliriz.

Amerikan Koyu’nda Dalış Yapılır mı?

Evet, dalış yapmak için en etkileyici yerlerden biridir. Genel olarak Adrasan ve Olimpos arasında kalan bölge, sualtı yaşamı açısından çok zengindir. Amatör veya profesyonel ekipmanlarla geniş bir bölgede dalış yapabilirsiniz.

Gitmeden Önce Bilinmesi Gerekenler Neler?

Amerikan Koyu’na gitmeden önce bilmeniz gerekenler:

 1. Koya, denizden ulaşılabilir. Ziyaret etmek için tekne turlarını incelemelisiniz.
 2. Herhangi bir yerleşke ve dolayısıyla aktif yaşam yoktur
 3. Yaz-kış akan ve epey soğuk olan tatlı su kaynağına sahiptir.
 4. Kamp yapmak için idealdir ancak iyi bir hazırlık gerekir.
 5. Hava şartlarına karşı korunaklı bir bölgedir.
 6. Açık denize yakındır.
 7. Zengin sualtı yaşamı enfes görüntüler sunar.
 8. Şnorkelle dalış için idealdir.

Antalya Amerikan Koyu, dünyanın ilk sualtı arkeolojisinin gerçekleştiği bölgeye yaklaşık bir saat uzaklıktadır.

Kalabalık mı?

Amerikan Koyu, Adrasan’da en popüler tur olan Suluada turuyla ziyaret edilir. Bu nedenle sezonun yoğun dönemlerinde, kalabalık olduğu zamanlar olabiliyor. Ancak tur rotasının ilk durak yeri Suluada plajı olduğu için bölgenin sakin zamanlarını yakalamak da mümkündür.

Durusu tekne turlarında en güzel koyları, en sakin zamanlarda yakalamaya çalışıyoruz. Bu sayede yoğunluğun azaldığı anları yakalayabiliyoruz.

Koyun ıssız ve huzurlu atmosferinin tadını çıkarmak isterseniz, sezon yoğunluğunun azaldığı dönemlerde özel tekne turu planlayabilirsiniz. Koray Kaptan’la istişare ederek istediğiniz yerleri rotaya ekleyebilirsiniz.

Amerikan Koyu’nda Deniz Nasıl?

Bu soruya kısaca “muhteşem su” diye cevap verebiliriz. Zaten deniziyle ünlüdür.

Amerikan Koyu denizi;

 • Çoğunlukla dalgasız ve durgun
 • Kristal berraklığında ve ışıltılı
 • Turkuaz renkli
 • Yüksek düzeyde şeffaf
 • Temiz

Hava şartlarına karşı korunaklı bir bölge olması dolayısıyla bölgenin suları sakindir. Bu sayede su sporları için çok uygun bir ortam sağlar. Akvaryumu andırdığını da vurgulamalıyız. Deniz kaplumbağalarıyla birlikte keyifli bir yüzme deneyimi yaşayabilirsiniz. Özellikle şnorkelle yüzmeyi sevenlerdenseniz sualtında enfes görüntüler sizi bekliyor olacak.

Amerikan Koyu’nda Plaj Nasıl?

Amerikan Koyu plajı, özellikle kumunun sıcaklığıyla diğer plajlardan ayrılır. Burada kum, hissedilir şekilde sıcak ve altın sarısı rengindedir.

Amerikan Koyu plajı;

 • Altın sarısı renkte
 • Oldukça sıcak
 • Tesis bulunmayan
 • Özel ayakkabı gerektirmeyen
 • Ücretsiz girişli bir halk plajıdır.

Plajda güneşlenirken, nefis orman kokusu da size eşlik edecek.

Kimler İçin Uygun?

Adrasan Amerikan Koyu, özellikle yeni bir yer keşfetme heyecanını sevenler için uygun bir seçim olabilir.

 • Kristal berraklığındaki sularda yüzmek isteyenler,
 • Su sporları tutkunları,
 • Sualtı dalışı yapmak isteyenler,
 • Doğa yürüyüşü yapmak isteyenler,
 • Etkileyici doğa fotoğrafları çekmek isteyenler,
 • Sakinleşmek ve gevşemek için özel bir yer arayanlar,
 • Özel bir plajın üstünde güneşlenmek isteyenler,
 • Doğa kampçılığına ilgi duyanlar için en ideal koylardan biridir.

Antalya’ya kadar geldiyseniz Adrasan ve Olimpos arasında kalan bu özel yeri mutlaka görmelisiniz.

Amerikan Koyu’nda Kamp Yapılır mı?

İyi bir hazırlıkla Amerikan Koyu’nda kamp yapılabilir. Tatlı su kaynağına sahip olması sayesinde kamp için temel gerekliliği sağlar. Hem konumu hem de doğası kamp için idealdir. Ancak koyda herhangi bir tesis ve aktif yaşam yoktur. Bu nedenle de kamp yapmak için gidiyorsanız hazırlığınızı çok iyi yapmalısınız. Tekne turlarının rotasında yer aldığı için gidiş ve dönüşte ulaşımı teknelerle sağlayabilirsiniz.

Doğa kampçılığına meraklı olanların kamp yapmayı en çok istediği bölgelerden biri olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Etrafındaki sualtı yaşamının canlılığının da bunda payı var. Antalya tatilinize gerçekten özel ve yıllar sonra bile akılda kalacak bir gün eklemek istiyorsanız, geceyi Amerikan Koyu’nda geçirmeyi değerlendirebilirsiniz.

UYARILAR: Koyun geceleri tenha olabileceğini ve olumsuz bir durumda size deniz yoluyla hızlıca ulaşabilecek birine bilgi vermeyi unutmamalısınız. Işık ve şarj ihtiyacı için de önlem almayı ihmal etmemelisiniz.

Koyda Yapılabilecek Aktiviteler Neler?

Bölge hem deniz hem de karada pek çok aktivite için uygun koşullar sunar. Tekne turları, profesyonel ve amatör dalış turları, kampçılık bölgedeki çeşitli popüler etkinliklerdir.

Adrasan Amerikan Koyu’nda yapabileceğiniz aktiviteler: 

1- Su Sporları

Su sporları deyince akla ilk yüzme gelir. Özellikle deniziyle ünlenen Amerikan Koyu, akvaryumu andıran güzelliğiyle büyüleyici bir yüzme deneyimi vadediyor. Koyda tertemiz suyun tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca balıklar, kaplumbağalar, rengarenk mercanlar ve diğer deniz canlıları da deneyimize keyif katar. Koyun hava şartlarına karşı korunaklı yapısı sayesinde deniz durgundur. Bu da pek çok su sporu için uygun olmasını sağlar.

2- Dalış

Koydaki en popüler aktivite sualtı dalışıdır diyebiliriz. Koya vardığınızda amatör ve profesyonel pek çok dalışa denk gelebilirsiniz. Suyun berrak yapısı ve biyoçeşitliliği burayı dalış ve snorkeling için mükemmel destinasyonlardan biri yapar.

Ziyaret etmeden önce, bölgenin sualtı zenginliklerini keşfetmek için deniz gözlüğü, şnorkel gibi ekipmanlar edinmelisiniz. Uygun ekipmanlarla kısa dalışlar yaparak gününüzü güzelleştirebilirsiniz. Dalış turları düzenleyen işletmelerle iletişime geçerek, bölgede profesyonel tüplü dalış da yapabilirsiniz.

3- Plaj Oyunları

Amerikan Koyu plajı, altın sarısı ve sıcacık kumuyla pek çok aktivite için uygun koşullar sunar. Plaj geniş ve keyiflidir.

4- Doğa Yürüyüşü

Plajın arkasındaki ormanda kısa doğa yürüyüşleri yapabilirsiniz. Arazi şartları engebeli olsa da kısa yürüyüşler için uygundur.

5- Doğa Kampçılığı

Doğa kampçılığıyla ilgileniyorsanız, ihtiyaçları belirleyip iyi bir hazırlık yaparak koyda kamp yapabilirsiniz. Kampçılar arasında popüler bir destinasyondur.

6- Dağcılık ve Trekking

Profesyonel bir hazırlıkla bölgedeki trekking ve dağcılık aktivitelerine dahil olabilirsiniz. Dik yamaçları ve zorlu arazi şartları dolayısıyla bölge bu tür aktiviteler için heyecan verici güzelliktedir. 

7- Balıkçılık

Balıkçılık faaliyetlerinin çok yaygın olduğu Adrasan’da hem profesyonel hem de amatör balıkçılar için çeşitli turlar düzenlenmektedir. Koray Kaptan ile balık avı turu planlayabilir ve bu doyurucu deneyimi yaşayabilirsiniz.

8- Fotoğrafçılık

Işıltılı turkuaz deniz ve ağaçlarla kaplı tepeler, çarpıcı kara ve deniz manzaraları sunar. Bölgede etkileyici doğa fotoğrafları çekebilirsiniz. Özellikle güneşin batışı ve doğuşu sırasında harika anlara tanık olabilirsiniz. Kamp yaparak veya özel tekne turu planlayarak bu olağanüstü anları yakalayabilir ve fotoğraflayabilirsiniz.

Adrasan Amerikan Koyu’na Tekne Turu Var mı?

Evet, Adrasan’dan Amerikan Koyu’na giden tekne turu var. Durusu’nun Suluada tekne turu seçeneği ile bölgeyi keşfedebilirsiniz. Turun ilk durak noktası Suluada’dır. Öğleden sonra saatlerinde de müthiş bir plajda güneşin ve denizin tadını çıkarabilirsiniz.

Suluada turuna katılarak aynı gün içinde 6 farklı noktayı ziyaret edebilir ve Adrasan deneyiminizi zenginleştirebilirsiniz. Ayrıca Koray Kaptan’ın bölgeye hakimiyeti ve tecrübesi sayesinde, çok az insanın bildiği saklı güzellikleri de keşfedebilirsiniz. Denizin durumuna göre bazen rotadan saparak sürpriz ziyaretler gerçekleştirebiliyoruz.

Turlarımız hakkında detaylı bilgiye tekne turu seçenekleri sayfamız üzerinden ulaşabilirsiniz. 0506 528 8099 numarasıyla doğrudan Koray Kaptan’la görüşebilirsiniz.

Tarih ve Kültür: Amerikan Koyu ve Ötesi

Gelidonya Batığının Kısa Hikayesi

Gelidonya Batığı, 1954’te Bodrumlu sünger avcısı Kemal Aras tarafından keşfedilir. Turist olarak Bodrum’u ziyaret eden Amerikalı gazeteci ve amatör arkeolog Peter Throckmorton’ın batığın hikayesini dinlemesiyle derinlik kazanır. 1958’de kendisi de bölgede dalış yapan Throckmorton, batığın çıkarılabilmesi için çeşitli girişimlerde bulunur ve fon arar.

Böylelikle dünyanın ilk bilimsel nitelikteki arkeolojik sualtı kazısı, 1960 yılında George F. Bass liderliğinde ülkemizde başlar. Sualtı arkeolojisinin Gelidonya’da doğduğunu söyleyebiliriz. 1960 öncesinde de sualtından eserler çıkarılıyordu ancak bilimsel nitelikteki ilk kazı Gelidonya’da gerçekleşti. Bu sayede modern sualtı arkeolojisi tekniklerinin birçoğu ilk kez ülkemizde denenerek geliştirilmiş oldu.

Amerika’dan gelen ekibin kamp yeri olarak -batığa uzaklığı bir saat kadar olan- Kelleci Koyu seçilir. Bu seçimde koyun hava şartlarına karşı korunaklı olması, açık denize yakınlığı ve tatlı su kaynağına sahip oluşu etkili olur. Batıktan çıkarılan tarihi eserlerin konservasyonu da Kelleci Koyu’nda yapılır. Koyun ismi de bu keşfe ithafen Amerikan Koyu olarak değişir.

Gemi batığından alınan örnekler, karbon testi yöntemiyle incelenerek Genç Tunç Devri’ne ait oldukları tespit edilir. 20 m uzunluğundaki ticaret gemisi, M.Ö. 1200’lü yıllarda Gelidonya açıklarında kayalara çarparak batmıştır. Geminin tamamı, 26-28 metre derinlikten çıkarılır. Gelidonya Batığı, 3200 yıllık geçmişe sahiptir.

Batıktan çıkarılan eserler, Bodrum Kalesi’ne getirilir. Daha sonra müzeye dönüştürülen kale, ziyarete 1964 yılında açılır. Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi ismi ise 25 Mart 1981 tarihinde verilir. Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi ülkemizin ilk ve tek, dünyanın ise sayılı sualtı arkeoloji müzeleri arasındadır (Kaynak: Kültür ve Turizm Bakanlığı).

Türkiye’de bulunan iki Tunç Çağı batığından biri Gelidonya Batığı, diğeri ise Kaş Uluburun batığıdır. Gelidonya’nın detaylı hikayesini Gelidonya Feneri içeriğimizden, Uluburun’un detaylı hikayesini ise Uluburun içeriğimizden öğrenebilirsiniz.

Keşif: Başka Bazı Harika Koylarımız

Önemli Bir Rica

Antalya Amerikan Koyu’nu, bölgemiz ve ülkemiz için çok önemli bir değer olarak görüyor ve çok önemsiyoruz. Sürdürülebilir turizm ilkelerini benimseyerek, doğamızı tüm güzellikleriyle gelecek nesillerimize ulaştırabileceğimize inanıyoruz. Şimdiye ve geleceğe olan sorumluluğumuzla misafirlerimizi de bu konuda teşvik etmeyi önemsiyoruz.

Yetkili kurumlarca, turizm faaliyetlerinin bölgede oluşturduğu çevresel etkiler dikkatle izlenerek koruma çalışmalarının uygulanması gerekir. Bu bağlamda biz de üzerimize düşeni yapmalı ve koyun doğal yapısına saygı göstermeliyiz. Hep birlikte çevreyi kirletmemek ve çöpleri toplamak konusunda iş birliği içinde olmalıyız.

İş birliğiniz için teşekkür ederiz.

Koray Kaptan ve Durusu ekibi olarak, sizi bu doğal güzelliklerle dolu koya götürmek için sabırsızlanıyoruz. Adrasan Amerikan Koyu hakkında merak ettiklerinizi bize iletebilir ve şimdiden Suluada turu için yerinizi ayırabilirsiniz.

5/5 - (2 kişi puanladı)
Keşfettiklerinizi takipçilerinizle de paylaşmak ister misiniz?
0Shares

Benzer Yazılar