Denizde Geçen Filmler Listesi

Denizde Geçen En İyi 30 Film!

Deniz, doğa, macera, gerilim, dram, korku, bilim kurgu, fantastik veya müzikal sevenler için dolu dolu denizde geçen filmler listesi. Bonus olarak ilgi çekici belgesel diziler de var.

Koltuğunuzda keyif yaparken denize açılmak ister misiniz? Deniz tutkunuysanız ve açılmayı özlediyseniz, sinema dünyasına heyecan verici bir dalış yaparak özleminizi yatıştırabilirsiniz. Açık denizin yerini tutmayacağını biliyoruz ama denemeye değer!  

Denizde geçen en iyi 30 filmi, tutkumuzu paylaşan denizcilere hediye ediyoruz…

Denizde Geçen Filmler, 30 Öneri

Denizde geçen filmler listesi:

 1. The Far Side of the World
 2. All in Lost
 3. Styx
 4. Aquarela
 5. Maidentrip
 6. White Squall
 7. Captain Phillips
 8. Adrift
 9. The Mercy
 10. Ghost Ship
 11. The Perfect Storm
 12. The Deep
 13. Dead Calm
 14. The Boat
 15. Wind
 16. True Spirit
 17. Life Boat
 18. In the Heart of the Sea
 19. Moby Dick
 20. Phantom
 21. The Abyss
 22. In the Deep
 23. Between Home
 24. Girls! Girls! Girls!
 25. Greyhound
 26. Titanic
 27. Pirates of the Caribbean
 28. Life of Pi
 29. Moana
 30. Jaws

Deniz temalı filmler listemizdeki pek çok farklı seçenek ile ruh halinize göre en ideal tekne macerasına her an açılabilirsiniz. En iyi denizde geçen filmler listesini kaybetmemek için sayfayı, tarayıcınızın yer imlerine kaydetmenizi öneriyoruz.

The Far Side of the World

Deniz Temalı Filmler Listesi

Peter Weir tarafından yönetilen 2003 yapımı The Far Side of the World (Dünyanın Uzak Ucu), 19. yy’ın başında deniz savaşlarının en yoğun olduğu Napolyon Savaşları dönemini anlatan bir tarih filmi. Kaptan Jack Aubrey, ekibiyle birlikte açık denizlerde savaşmaktadır. Geminin doktoru Stephen ile birlikte dünyanın uzak taraflarını keşfetmeye karar verirler.

The Far Side of the World’ün tüm akıl oyunlarıyla kendini soluksuz izlettiren bir yapım olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Ayrıca başrolde ülkemizde çok sevilen Russel Crowe oynuyor. Denizde geçen filmler listelerinin de favorisi olduğunu söyleyebiliriz.

All in Lost

Solo denizci hikayesi sevenler için ilk önerimiz, 2013 yapımı All in Lost (Sona Doğru). Hikâye, Hint Okyanusu’na tek başına açılan Robert’ın, yatının bir geminin konteynırına çarpmasıyla bilinci kaybetmesi sürecinde yaşadıklarına odaklanıyor. Uyandığında kazayı parça parça hatırlamaya başlayan Robert, tüm iletişim ekipmanlarını kaybettiği durumda zorlu bir hayatta kalma mücadelesi veriyor.

All in Lost için doğaya karşı verilen en etkileyici mücadele temalı filmlerden biri dersek abartmış olmayız. Fırtınanın ortasındaki bu serinkanlı ve zekice mücadele en iyi deniz temalı filmler arasında. Hatta göz atacağınız pek çok denizde geçen filmler listesinde All in Lost’u ilk sıralarda görmeniz çok muhtemel.  

Styx

2018 yapımı Styx; Susanne Wolff’un canlandırdığı Doktor Rike’ın hayatının tatiline çıkmak isterken, fırtınaya yakalanmasıyla başlayan süreci anlatıyor. Fırtına dindikten sonra kendini mülteci taşıyan bir teknenin yanında bulan doktor, mültecileri batmakta olan tekneden kurtarma sürecinde tek başına olduğunu anlıyor.  

Zor kararla sınanan bir kadının hikayesini anlatan yapımın yönetmeni Wolfgang Fischer. Bu arada styx kelimesi, hayatla ölümü ayıran mitolojik nehir demek.

Aquarela

Victor Kossakovsky’nin yönettiği 2018 yapımı belgesel Aquarela; Meksika, Rusya, Portekiz, Amerika, İskoçya kıyılarında çekilmiş muhteşem fotoğrafları sergiliyor. “Dünyanın en özel ve değerli maddesi su” ana temasıyla çekilen belgesel, soluksuz bir izleme deneyimi yaşatıyor diyebiliriz. Deniz temalı filmler arasında kesinlikle favorilerimizden biri.

Maidentrip

14 yaşında çıkılan ve 2 yılda tamamlanan bir dünya turu. 2013 yapımı Maidentrip, yelkenlisiyle dünyayı dolaşan en genç denizci Laura Dekker’ın hikâyesini konu alıyor. Ailesinin verdiği hukuk mücadelesinden 2 yılda tamamlanan dünya turuna uzanan etkileyici bir yaşam öyküsü. Çocuklarınızla izleyebileceğiniz deniz temalı filmlerden biri diyebiliriz.  

Belgesel türündeki yapımda, Laure Dekker’ın yolculuk esnasında çektiği kayıtlar da yer alıyor.

White Squall

1996 yapımı White Squall (Dostluk Denizi), etkileyici bir hayatta kalma öyküsü. Gerçek bir olaydan uyarlanan filmde bir grup maceracı genç erkek, heyecan dolu yelken yolculuğuna çıkıyor. White Squall, Brigantine Albatros’un 1969 yılında Bermuda açıklarında batış hikayesini anlatıyor.

Cesur bir maceraya tanıklık etmek isterseniz White Squall tam size göre. Yapım, ünlü yönetmen Ridley Scott’ın.

Captain Phillips

Sürükleyici tekne filmleri arıyorsanız Captain Phillips ilacınız olabilir. Paul Greengrass’ın yönettiği film, 2009 yılında Somalili korsanlar tarafından kaçırılan Amerikan kargo gemisi Maersk Alabama’nın gerçek hikâyesini anlatıyor. Korsanlar, kaptan Richard Phillips’i rehin alıyor. Captain Phillips’in en etkileyici yanı, aşırı tehlike karşısında insanın dayanıklılığını göstermesi diyebiliriz.  

Başrolde Tom Hanks’in olması ise apayrı bir seyir zevki. Ayrıca ticari denizciliğin zorluklarına dair bakış açısı kazanmanızı da sağlayabilir.

Adrift

Daha romantik tekne filmleri arıyorsanız Adrift (Sürükleniş) harika bir seçim olabilir. Şiddetli fırtınayla başa çıkmaya çalışan Tami Oldham ve Richard Sharp’ın hikâyesi romantizmle örülüyor. Hayatlarının macerasına doğru yelken açan ikili, çok nadir görülen bir kasırgaya yakalandığında hayatta kalma mücadelesi başlıyor. Adrift, 1983 yılında yaşanan gerçek bir hikâyeden uyarlama.

Baltasar Kormakor yönetmenliğinde 2018 yapımı Adrift, deniz temalı filmler listelerindeki en popüler önerilerden biri.

The Mercy

İngiliz yapımı The Mercy, kelimenin tam anlamıyla büyüleyici bir biyografik dram. Gerçek bir hikâyeden uyarlanan The Mercy, Amatör Denizci Donald Crowhurst’ün batmakta olan işini kurtarmak için 1968-1969 yıllarında düzenlenen ilk Sunday Times Golden Globe’a katılma sürecini işliyor.

Solo yolculuk hikayelerini sevenler için en iyi denizde geçen filmlerden biri diyebiliriz. 2012 yapımı filmin yönetmeni ise James Marsh.

Ghost Ship

Steve Beck’in yönettiği 2002 yapımı Ghost Ship (Hayalet Gemi), İtalyanların gururu olan transatlantik yolcu gemisinin, Amerika’ya giderken Labrador açıklarında hiçbir iz bırakmadan gözden kaybolmasını anlatıyor. Olaydan 40 yıl sonra, bir kurtarma gemisi Bering Boğazı açıklarında gemiyi boş bir halde buluyor.

Denizde geçen filmlerden korku ve gizem türünde olanlarla ilgileniyorsanız Ghost Ship’i izlemenizi öneririz.

The Perfect Storm

Ünlü yönetmen Wolfgang Petersen’ın 2000 yapımı The Perfect Storm, Sebastian Junger’in aynı isimli romanından uyarlama. Roman da gerçek bir hikâyeyi anlatıyor. Ekim 1991’de Andrea Gill adlı bir balıkçı teknesi Kuzey Atlantik’e doğru yelken açar. Yolculuğun başlamasından iki hafta sonra, aniden gelişen şiddetli bir fırtınaya karşı amansız bir mücadele verir.

The Perfect Storm’un dalga sahnelerinden çok etkileneceğinizi iddia ediyoruz.

İçerik önerisi: Yüzme bilmeyenler tekne turuna çıkabilir mi?

The Deep

Baltasar Kormakur’un yönettiği İzlanda yapımı 2012 tarihli The Deep gerçek bir hikâyeden uyarlama ve dondurucu bir yapım. Mart 1984’te balıkçı tekneleri havanın bozulmasıyla geri döner ancak biri dönüş yolunda kaza yaparak batar. Teknenin mürettebatı dondurucu sularda ölürken, sadece biri bu soğuğa meydan okuyabilir.

Amansız bir ölüm kalım mücadelesi izlemek isterseniz The Deep oldukça tatmin edici bir tercih olacaktır.  

Dead Calm

Nicole Kidman, Billy Zane ve Sam Neill ile adeta yıldızlar geçidi olan 1989 yapımı Dead Calm (Ölüm Sessizliği), psikolojik gerilim türünde. Filmi, Phillip Noyce yönetiyor.

Hikâye, oğullarını trafik kazasında kaybeden bir çiftin yelkenlileriyle açılmalarını işliyor. Dead Calm için denizin ortasında buldukları bir kazazedeyi teknelerine alan çiftin sınavı diyebiliriz.

The Boat

Winston Azzopardi’nin yönettiği 2018 yapımı The Boat, bir balıkçının yoğun sise karşı verdiği mücadeleyi konu alıyor. Denizde geçen filmler arasında sıra dışı bir konusu olduğunu söyleyebiliriz. Etkileyici görsel efektleriyle seyir zevki de oldukça tatmin edici.

Gerilimin ağır bastığı yapımda balıkçı, denizin ortasında bulduğu ıssız yelkenliyi keşfetmek isterken kendi teknesini siste kaybediyor.

Wind

1992 yapımı Wind, oyuncularının gerçek yelkencilerden oluşmasıyla dikkat çekiyor. Çünkü inanılmaz gerçekçi sahnelere sahip. Gerçek bir hikâyeye dayanan yapım, 1983 yılında Amerika Kupası (America’s Cup) yelken yarışlarına götürüyor bizi. Hem macera hem de romantizm sevenlere hitap ediyor.  

True Spirit

2023 yapımı True Spirit (Denizlerin Kızı), Avusturyalı genç bir kızın hayallerinin peşinden gittiği etkileyici bir drama. Açık sularda korkularıyla yüzleşen ana karakterin, kendini keşif hikayesi izlemeye değer tekne filmlerinden.

Life Boat

Türkçeye Yaşamak İstiyoruz ismiyle çevrilen 1944 yapımı Life Boat filminin yönetmen koltuğunda ünlü yönetmen Alfred Hitchcock var. John Steinbeck’in romanından uyarlanan yapım, yüksek bir seyir zevki vadetmese de gerilim dolu hikayesiyle izlemeye değer. Batan bir gemiden kurtulan 8 kişinin, başka birini daha bulmalarıyla garipleşen olaylar anlatılıyor.

Life Boat, Alfred Hitchcock gerilimi sevenler için listemize eklediğimiz deniz temalı filmlerden biri.

In the Heart of the Sea

2016 yapımı Ron Howard filmi, 1820 yılında Pasifik Okyanusu’nda balina avlayan Nantucket isimli geminin ispermeçet balinasının saldırısıyla batma hikayesini anlatıyor. Kendini suya atan mürettebat binlerce kilometre uzaklıktaki kıyaya varmaya çalışıyor. Bu gerçek hikâye, Herman Melville’nin ünlü Moby Dick romanın da ilham kaynağı.

İnanılmaz görüntüler eşliğinde siz de bu heyecanı yaşayabilirsiniz.

Moby Dick

Herman Melville‘in aynı isimli klasik romanından uyarlanan Moby Dick, Kaptan Ahab’ın bacağını elinden alan beyaz bir ispermeçet balinasından intikam alma öyküsünü işliyor. John Huston tarafından yönetilen 1956 yapımı film, romanı kadar ses getirmemiş olsa da merak edenler için etkileyici olabilir.

Phantom

Soğuk Savaş döneminde geçen Phantom, K-129 denizaltısının batışını konu alıyor. Radikal bir KGB üyesi, ABD’ye sürpriz bir saldırı girişiminde bulunuyor. Denizde geçen filmler arasından gerçekçi bir öykü arıyorsanız ilginç olabilir.

The Abyss

Deniz temalı filmler arasında bilim kurgu türü yok mu diyenler için The Abyss’i önerebiliriz. 1989 yapımı The Abyss, kayıp bir nükleer denizaltıyı aramak için gönüllü olan sivil dalış takımının, bölgeye ulaştıklarında karşılaştıkları dünya dışı gizemli yaratıkla yaşadıklarını ele alıyor. Şans verilebilir.

In the Deep

Aksiyon ve gerilim dolu bir tekne filmi olarak In the Deep heyecan verici olabilir. In the Deep, karadan kilometrelerce uzakta bir yatta yaşanan gerilim dolu olayları işliyor. Etkileyici sonuyla izlemeye değer.

Between Home

Solo denizcilik hikayelerine güzel bir örnek de Amatör Denizci Nick Jaffe’nin hikayesi. 2012 yapımı Between Home, deneyimsiz bir amatörün 3 yılda uzmana dönüştüğü kolay olmayan, cesur ve etkileyici bir hikâye.

İçerik önerisi: Tekne turuna giderken alınacaklar listesi 21 öneri

Girls! Girls! Girls!

Tekne filmleri listemizin tek müzikal komedisini izleyerek çok keyifli ve eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Yapım, inşa sürecini yürüttüğü yatı satın almak için para biriktiren balıkçı Ross Carpenter’ın yatın yeni sahibiyle yaşadığı aşkı anlatıyor. Komik bir aşk skandalı izlemek isterseniz Girls! Girls! Girls! sizi epey eğlendirebilir.

Greyhound

Atlantik Savaşı’nı anlatan sürükleyici film Greyhound, İkinci Dünya Savaşı sırasında Alman denizaltılarının takip ettiği müttefik konvoyuna liderlik eden Komutan Ernest Krause hakkında. Tarihteki en uzun deniz savaşı olan Atlantik Savaşı’nın beş gününe tanıklık edebilirsiniz.

Titanic

Neredeyse bilmeyen yoktur diye düşünsek de Titanic için denizde geçen filmler listesinde olması zorunlu film diyebiliriz. Hatta tüm zamanların en popüler deniz temalı filmi olduğu bile iddia edilebilir.

Bu yüzden gerçek bir romantik klasik izlemek istiyorsanız en iyi önerimiz Titanic. Filmde farklı sosyal statülere sahip talihsiz iki aşık, fırtınalı bir aşk yaşarken felaketle sonuçlanan bir olay yaşanıyor. “Bu gemiyi Tanrı bile batıramaz!” denilen bir gemide.

Pirates of the Caribbean

Karayip Korsanları, ülkemizde de çok sevilen muhteşem bir seri. Kaptan Jack Sparrow’un valinin kaçırılan kızının peşine düşmesiyle başlayan hikâye, uçsuz bucaksız denizlerde maceradan maceraya devam ediyor. Denizde geçen filmler arasında fantastik bir macerayı tercih ederseniz ve halen izlemediyseniz Karayip Korsanları mutlaka izlenmesi gerekenlerden biri.

Life of Pi

İmgelerle dolu Life of Pi, hayatın anlamını sorgulayacağınız derinlikte bir yapım. Hindistan’daki hayvanat bahçelerini satarak, oğulları ve hayvanlarıyla birlikte Kanada’ya doğru yolan çıkan Patel ailesinin gemisi batıyor. Hayatta kalan tek kişi ise oğulları Pi Patel. Pi, küçük bir cankurtaran sandalında yanında Bengal kaplanıyla uyanarak güne başlıyor.

Bu yolculuk, birbirlerine güvenmek zorunda oldukları bir maceraya dönüşüyor. Yann Mertel’in romanından uyarlanan 2012 yapımı Life of Pi’nin, Ang Lee’nin en iyi filmi olduğunu söyleyebiliriz.  

Moana

Denizde geçen filmler listemizin çizgi filmi de Moana. Çocuk filmi olmasına rağmen bizce Moana, her yaş için eğlenceli bir yapım. Çocuklarınızla birlikte bir deniz macerası izlemek isterseniz favoriniz olabilir. Moana, toplumunu kurtarmaya çalışan genç bir kahramanın etkileyici dönüşüm sürecini anlatıyor.

Moana’nın kendini keşfetme yolculuğunun ilham verici olduğunu söylemeliyiz.

Jaws

Ve evet, Jaws! Denizde geçen kült filmler var mı diye soranlar için Jaws, asla eskimeyecek bir klasik. Açık denizi, tehlike ve gerilimle ilişkilendirme konusunda öncü olduğunu bile söyleyebiliriz. Popüler kültür üzerinde kalıcı bir etki bıraktı. Jaws, Peter Benchley’in 1974 tarihli, çok satan romanından uyarlama. Yönetmeni ise Steven Spielberg.

Denizde geçen heyecan verici bir korku filmi arıyorsanız, Jaws mutlaka izlemeniz gerekenlerin en başında. Hâlâ!

Denizde Geçen Belgesel Dizi Önerileri

Denizde Geçen Belgesel Diziler

Denizde geçen filmler listemize son olarak birkaç belgesel diziyi de eklemek istedik.

Deadliest Catch

Bering Denizi’ne göğüs geren balıkçıların hikayesini işleyen Deadliest Catch, merak uyandırıcı bir yapım. Seri boyunca, yüksek düzeyde tehlikeli olmasıyla ünlü Bering’de her anı ayrı nefes kesici anlara tanık olabilirsiniz.

Below Deck

Below Deck belgesel dizisi, lüks yatlara odaklanıyor. Her bölümde farklı yolcuların hikayelerini izleyebildiğiniz dizi, keyifli ve kolay tüketilebilir seçenekler arayanlar için ideal olabilir.

Great Canal Journeys

Gerçekten uzun bir izleme maratonuna çıkmak istiyorsanız 13+ sezonuyla Great Canal Journeys iyi bir tercih olabilir. Tim ve Pru ikilisinin dünyanın ilginç kanallarında yolculuğa çıktığı bölümleri izlerken harika yerleri ve farklı kültürleri keşfedebilirsiniz.

Durusu ekibi olarak, deniz sevgimizi paylaşmak amacıyla hazırladığımız denizde geçen filmler listesinin size de ilham vermesini umuyoruz. Yeni keşfettiğimiz deniz temalı filmlerle listemizi zenginleştirmeye devam edeceğiz…

Yolunuz Antalya’ya düşerse teknemiz, Adrasan Limanı’nda olacak!

Turlarımız ve hizmetlerimiz hakkında Adrasan tekne turu fiyatları sayfasından bilgi edinebilirsiniz. 0506 528 8099 numarasıyla doğrudan Koray Kaptan’la iletişim kurabilirsiniz.

5/5 - (3 kişi puanladı)
Keşfettiklerinizi takipçilerinizle de paylaşmak ister misiniz?
0Shares

Benzer Yazılar