Suluada Hakkında Bilgiler ve Gezilmeye Değer Yerleri
Suluada Hakkında Bilgiler ve Gezilmeye Değer Yerleri

Suluada Hakkında Bilgiler ve Gezilmeye Değer Yerleri
Suluada, Türkiye'nin bir Akdeniz adasıdır. Suluada ismi, adanın tatlı su kaynaklarına atıfta bulunan "sulu ada" anlamına gelen bileşik bir kelimedir. Antik çağda adaya "Krambusa" adı verildi. Issız ada, Antalya Körfezi'nin en batı ucunda, Gelidonya Burnu'na yaklaşık 7 kilometre uzaklıktadır.
İşte sizler için gezilmeye değer birkaç yeri buraya bırakıyoruz:
Suluada Şifalı Suları:
Suluada denizin ortasında içinde tatlı sular çıkan, muhteşem bir biyoçeşitliliğe sahip, inanılmaz bir ada. Adanın kayalarının arasından akan suların denizle buluştuğu noktaya her gün onlarca tekne; onlarca gezgini ve turisti getirip onların bu sulardan içmelerini sağlıyor. Suluada bu derece popüler olmadan önce, Suluada’nın şifalı suları balıkçılar tarafından ziyaret ediliyor ve yolunun üstü Suluada olan tüm tekneler bu noktadan su ihtiyaçlarını gideriyordu.

 


Hacivat Koyu:
Hacivat Koyu, Adrasan’a konum olarak daha yakın bir noktada yer alıyor. Koyun adını ise koyda bulunun dik kayalıklar veriyor. Deniz kıyısı dahi, dev kayalıklardan oluşuyor. Deniz kıyısından bir kaç metre sonra denizin içinden yükselen bir kayalık Hacivat’ın kukuletasına benzetildiği için bu koya Hacivat Koyu deniliyor. Suluada’da yüzebileceğiniz en güzel noktalardan birini de Hacivat Koyu oluşturuyor. Güneş ışınlarının denize vurmasıyla koyun suyu, yeşilin muhteşem bir tonuna dönüyor. Koyun temizliği ve kayalıkların yapısı deniz altı dünyasını keşfetmek için harika bir fırsat sunuyor.
Suluada Mağaraları:
Suluada denizin altından ve üstünde onlarca mağaraya ev sahipliği yapıyor. Bu mağaraları özel kılan ise, mağaraların onlarca canlı türüne ev sahipliği yapmaları oluyor.Suluada Mağaraları, Suluada’nın deniz kıyısı olan bölgelerinde de bulunuyor. Bu yerler içinde öyle bir yer var ki bu sefer de denizinin açık değil koyu rengiyle insanları büyülüyor. enizin üstünden ve altından gözüken alanda yan yana bir kaç mağara birden bulunuyor. Bu mağaraların üstü de dev kayalıklardan oluşuyor ve güneş ışınlarıyla beraber adeta renk değiştirerek bir resital sunuyor. Ancak herhangi bir Suluada Tekne Turu ile alana gelenler burada denize giremiyor. Çünkü mağaraların bulunduğu bölgede fok balıkları yaşıyor. Tabii sadece fok balıkları değil, onlarca balık türü daha bulunuyor. Ayrıca deniz bu alanda çok fazla derinleşiyor. Zaten suyun rengine bakınca bu derinlik hemen belli oluyor. Bu da hem ekosisteme zarar
vermemek için hem tur yapanların güvenliği için bölgede denize girilmemesinin gerekliliğini arttırıyor.

 


Korsan Koyu:
Korsan Koyu, bundan uzun yıllar önce, gerçekten korsanların yaşadığı bir koy olduğu için bu ismi alıyor. Deniz akıntıları yüzünden gemilerin bu koya sürüklendiği ve bunu çok iyi bilen korsanların da yağmalamak için bu gemileri beklediği rivayet ediliyor. Koy, Karaöz Köyünün ormanlara açılan bölgesinde yer alıyor. Olimpos ve Adrasan’ın ünü iyice arttıktan sonra Karaöz Köyü yeni ve huzurlu gezi rotaları arayanlar için harika bir alternatif olarak orada öylece duruyor. Çoğu gezgin burada kamp yapmayı tercih ediyor çünkü Korsan Koyunda kamp yapılabiliyor.

 


Hadi bize katılın ve tüm bu güzellikleri birlikte deneyimleyelim!